Kawa a trening sportów walki
Wiele osób rozpoczyna swój dzień od kubka kawy jako tego środka, który ma nas rozbudzić i pomóc od razu wejść na wysokie obroty. Często pada pytanie, czy kawa może być dobrym stymulantem przed treningiem sportów walki, skoro tak dobrze wpływa na nas zarówno podczas pracy fizycznej jak i umysłowej?
Kawa - właściwości
Kawa zawiera wiele substancji i pierwiastków które wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Jest źródłem przeciwutleniaczy, dzięki teofilinie i teobrominie zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona oraz Alzheimera. Natomiast kofeina zawarta w kawie to właśnie ten stymulant, który dosłownie wszyscy pijący ten napój lubią (pomijam tutaj dyskusyjne kwestie smaku, czy sposobu przyrządzania, co do których nie ma pełnej zgody).
Pobudza ośrodkowy układ nerwowy, poprawia czas reakcji, wpływa na pracę nadnerczy dzięki czemu wzrasta produkcja adrenaliny, a co za tym idzie, więcej krwi dociera do mózgu i mięśni. Dodatkowo hamuje uczucie zmęczenia i senności. Wpływa pozytywnie na koncentrację, a nawet wspomaga pamięć.
Zobacz także: kawa i suplementy Ground Game
Kawa jako przedtreningówka
Korzyści płynące z picia kawy powodują, że może być ona dobrym stymulantem przed treningiem. Według różnych źródeł zaleca się wypicie napoju około 30-60 minut przed treningiem, aby odczuć jego pozytywne działanie. To spowoduje wzrost wytrzymałości podczas ciężkich sesji treningowych. Przyspieszy metabolizm, przez co pomoże np. w redukcji zbędnych kilogramów oraz tkanki tłuszczowej.
Warto jednak zwrócić uwagę na to, że pijąc kawę codziennie, można przyzwyczaić organizm do kofeiny i wyrobić tolerancję, przez co albo trzeba będzie zwiększyć ilość pitego napoju albo efekty działania będą proporcjonalnie mniejsze. Co więcej, o ile czarna kawa posiada korzystny wpływ na zdrowie, tak na napoje kawopodobne należy uważać z racji zawartości cukru. Oczywiście kawę z mlekiem, czy ze śmietanką można wypić ;)
A co jeśli nie lubimy kawy i chcielibyśmy skorzystać z naturalnych możliwości kofeiny? Warto sięgnąć po yerba mate. Więcej na jej temat dowiesz się z tego artykułu na Ground Game Academy.
O Autorze:
Tomasz Kosiński – doktor nauk humanistycznych, miłośnik sportów walki, purpurowy pas BJJ.